19 maja 2017

Jednolity plik kontrolny także z paragonów papierowych

Jednolity plik kontrolny także z paragonów papierowych
Gazeta Prawna opublikowała artykuł pod tytułem: Jednolity plik nie tylko dla faktur, lecz także paragonów.
Z treści artykułu dowiadujemy się, że Ministerstwo Finansów planuje nałożenie w przyszłości nowych obowiązków na użytkowników kas, które nie będą działały online. W publikacji przytoczona jest wypowiedź dyrektora Departamentu Podatków od Towarów i Usług MF, Wojciecha Śliża. Wynika z niej, że od nowego roku, gdy JPK będzie już powszechny, obowiązkiem raportowania sprzedaży w formacie JPK objęci będą również przedsiębiorcy używający kas fiskalnych, które nie przesyłają takich danych online na serwery MF. Raportowanie takie byłoby obowiązkowe zbiorczo raz w miesiącu lub nawet z każdej transakcji. Dla kas z elektroniczną kopią paragonu powstaną programy komputerowe, które będą odczytywać te dane z kasy. Jednak użytkownicy kas z kopia papierową musieliby sporządzać takie raporty ręcznie, przepisując poszczególne wartości z wydruków papierowych.
 
Bezpośrednie raportowanie danych o sprzedaży z kas onlineowych na serwery Ministerstwa Finansów oraz raportowanie plikami JPK z kas offlineowych (z kopią elektroniczna lub papierową) konieczne jest organom podatkowym w celu szybszego ujawniania przypadków nieewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych w sklepach, gastronomii czy zakładach usługowych. Na ich podstawie (big data) programy analityczne będą wyłapywać anomalie w rejestrowaniu lub braku rejestrowania sprzedaży na kasie. Jeśli w kilku podobnych sklepach czy zakładach usługowych obroty będą na podobnym poziomie, a w jakimś jednym będą odstawały od średniej, to jest to potencjalne miejsce, do przeprowadzenia kontroli. Przytoczony został w artykule przypadek z nadmorskiej miejscowości, gdzie sama informacja o przeprowadzanych kontrolach skarbowych u podatników spowodowała, że w jednej ze smażalni ryb obroty wzrosły z raportowanego wcześniej tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych. 
 
Wprowadzenie takich dodatkowych obowiązków to sposób Ministerstwa Finansów na przymuszenie podatników do wymiany kas z kopiami papierowymi lub nawet z kopią elektroniczną na nowoczesne kasy onlineowe, których pojawienie się na rynku planowane jest od stycznia 2018 roku.
 
Cały artykuł do przeczytania w serwisie www.infor.pl 
 
Naszym zdaniem:
O tym, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie dodatkowych obowiązków dla użytkowników starych kas  wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu. Informowaliśmy o tym w informacji o spotkaniu w Ministerstwie Finansów: http://online.novitus.pl/aktualnosci,spotkanie-w-ministerstwie-finansow,5
Posiadając tę wiedzę, warto dzielić się nią z kupującymi obecnie kasy fiskalne lub wymieniającymi w starych urządzeniach pamięci fiskalne. Warto namówić klienta na zakup kasy z kopia elektroniczną, którą dzięki PROMESIE NOVITUS będzie mógł w przyszłości zmodernizować i dostosować do wymagań online lub zakupić kasę online z atrakcyjnym rabatem. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów oraz niepotrzebnej straty czasu na ręczne generowanie plików JPK, co może być bardzo uciążliwe w przypadku koniczności ewidencjonowania w JPK każdej operacji sprzedaży.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

powrót