4 lipca 2017

Rzeczpospolita - kasy sieciowe będą dopiero za kilka lat

Rzeczpospolita - kasy sieciowe będą dopiero za kilka lat

Artykuł w serwisie internetowym Rzeczpospolita dotyczący kas online, a dokładnie opóźnienia w ich wdrażaniu na rynku. Artykuł dostępny na stronie: http://www.rp.pl/VAT/307039969-Kasy-sieciowe-beda-dopiero-za-kilka-lat.html#ap-1

 

Nasz komentarz:

 

O tym, że rozpoczęcie zmasowanej wymiany urządzeń fiskalnych na onlineowe raczej nie nastąpi od 1 stycznia 2018 roku, producenci wiedzą już od jakiegoś czasu.

Prace nad projektem rozporządzenia technicznego do tej pory nie zostały jeszcze oficjalnie zakończone, a sam projekt nie został skierowany do notyfikacji w UE. Tym samym producenci do tej pory nie mogli zakończyć projektowania nowych urządzeń fiskalnych i rozpocząć procesu ich homologacji w GUM.

Przewidywany wcześniej przez MF trzyletni okres wymiany wszystkich urządzeń fiskalnych w Polsce od początku wydawał nam się nierealny, producenci optowali za minimum 5-cio letnim okresem. Z dobiegających do nas informacji widać, że również MF bardziej realnie skalkulowało wszystkie możliwości. Przyjęty obecnie model wymiany jest dużo bardziej racjonalny. Okres przejściowy, w którym funkcjonują równolegle dwa modele: kopia elektroniczna oraz online jest dobrym kierunkiem.

Eliminacja w pierwszej kolejności urządzeń fiskalnych z kopia papierową paragonu jest dobrym posunięciem. Ich właściciele przez wiele lat protestowali, że muszą przechowywać zadrukowane kopie, ale nadal je wybierali zamiast bardzo popularnych już od 7 lat kas z kopią elektroniczną.

Teraz będą mieli wybór: wymienić je na kasy z elektroniczną kopią lub od razu na kasy onlineowe. Również nowi podatnicy lub użytkownicy kas, w który zapełniła się pamięć fiskalna będą mieli taki wybór. Zdrowsza dla branży będzie ewolucja, niż rewolucja, nad którą ciężko byłoby w tak krótkim czasie zapanować.

Novitus
źródło: www.rp.pl

powrót